Benzinli Jeneratör | Bülten | Genpower Jeneratör
Genpower Jeneratör Menü Logo
Genpower Jeneratör Mobile Hamburger Menu

Benzinli Jeneratör

BENZİNLİ JENERATÖR

Jeneratörü teşkil eden parçalardan birisi ve en önemlisi olan motorlar yakıt olarak çeşitli kimyasal, fosil ve doğal kaynakları kullanırlar. Bunlar genel olarak mazot, benzin, doğal gaz, propan, lpg gibi kaynaklar olabildiği gibi günümüzde gittikçe artan çevre hassasiyetlerinden dolayı doğal kaynaklarda kullanılabilmektedir.

Adından da anlaşılacağı gibi, Benzinli Jeneratör, jeneratör motorlarını çalıştırmak için yakıt olarak benzin kullanılan jeneratör çeşididir.

Benzinli jeneratör motorları, tıpkı diğer jeneratörlerin çalışma prensibinde olduğu gibi, benzinin kimyasal enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmek için kullanılır. Motordan gelen mekanik enerji daha sonra rotor olarak bilinen hareketli bir bileşene güç sağlamak için aktarılır ve bu da stator olarak bilinen sabit bir bileşenin etrafında hareketli bir manyetik alan oluşturur. Oluşan bu manyetik alan alternatör vasıtası ile en nihayetinde elektrik enerjisine dönüştürülerek döngü tamamlanır.

Benzinli motorlar ile dizel motorlar arasındaki en büyük fark basit anlamda; Benzinli motorlarda yakıt (benzin) ve hava karıştırılarak yanma odasına ulaşır. Burada pistonun sıkıştırdığı karışımın buji tarafından ateşlenmesiyle patlama oluşur. Dizel motorlarda ise pistonun içine yakıt ve hava karışımı dolmaz. Sadece hava dolar. Daha yüksek basınç sayesinde patlama oluşur.

Benzinli jeneratörler, yerel elektrik dağıtım sistemindeki sorunlardan kaynaklanan bir elektrik kesintisi sırasında elektrik sağlayan yedek güç sistemi olabildiği gibi şehir şebekesinin hiç olmadığı alanlarda ana güç kaynağı olarak da kullanılır.

Yaygın kullanımda; yakıt tüketiminin fazla olmasından dolayı Benzinli Jeneratörler küçük güç gruplarında tercih edilirken, büyük güç jeneratör gruplarında ise dizel jeneratörler tercih edilir. Portatif ya da seyyar jeneratör olarak anılan küçük güç grupları aynı zamanda kolay taşınabilme özelliğine sahiptir. Yaygın olarak benzinli jeneratörler; güç aralığı olarak 1 kVa’dan başlayıp 22 kVa’ya kadar çıkabilmektedir.


Benzinli Jeneratör Avantajları;

* Uygun Fiyat,

* Düşük gürültülü çalışma ve kompaktlık,

* Soğuk mevsimde, özellikle donda (-40 °C) kolay çalıştırma,

* Kolay bakım, (bujileri, yakıt hortumunu temizleyin veya değiştirin ve periyodik olarak yağ ve filtreyi kontrol edin)

* Kolay taşınabilir olması.


Benzinli Jeneratör Dezavantajları;

* Diğer yakıtlara nispeten yüksek yakıt tüketimi.


Benzinli Jeneratör Kullanım Alanları;

* Ev, yazlık ev, dağ evi,

* Karavan ve kamp alanları,

* Ofis, dükkan, küçük iş yerleri,

Tekneler,

* Küçük çaplı endüstriyel ve ev tipi makinalar ile elektrikli ev aletleridir.

 

Benzinli Jeneratör Güç Seçimi;

Benzinli jeneratörün bağlanacak yükü kaldıracak kadar güçlü olması gerekir. Aynı anda jeneratöre bağlanacak tüm elektrikli cihazların güçlerinin toplanarak toplam yükün hesaplanması gerekir. Toplanan güç, ani akım faktörü ile çarpılır. Elde edilen toplama, garanti olması açısından her zaman %20'lik bir marj eklenir. Ev için %80 kapasitede bir jeneratör kullanmak, uzun bir hizmet ömrü sağlar.


Genel olarak;

* 4 kW'a kadar jeneratörler: 2500 W ila 3900 W kapasiteli küçük boyutlu dört zamanlı ev tipi jeneratörlerdir. Kompakt, taşıması kolay ve makul fiyatlıdır. Küçük bir evi veya ofisi kolayca aydınlatabilirler.

* 6 kW'a kadar olan jeneratörler: 5 kW civarındaki kapasiteler en yaygın olanlarıdır. Bir dükkan, ofis veya özel bir ev için uygundurlar.

* 9 kW'a kadar jeneratörler: Isıtıcılar, klimalar ve su pompaları dahil olmak üzere çeşitli elektrikli cihazların kullanılmasını sağlar. Hem yazlık veya dağ evlerinde hem de resmi dairelerde, eczanelerde, marketlerde kullanılabilirler.

* 12 kW’a kadar olan jeneratörler: Büyük bir evi, ofis binasını ve hatta bir şantiyeyi kolayca idame ettirebilirler.


Benzinli jeneratörlerde, kullanıcının tercihine göre, manuel ya da otomatik çalıştırma, kabinli ya da kabinsiz modeller, inverter modeller, ipli ya da marşlı çalıştırma, transfer panosu, paralel bağlama, uzaktan kumandalı kullanma opsiyonları mevcuttur.


Genpower Jeneratörde ihtiyacınıza yönelik tüm benzinli jeneratör modelleri ve opsiyonları mevcut olup, teknik destek ve her türlü sorularınız için tecrübeli satış ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.GENPOWER JENERATÖR