Governör Nedir ? | Ne İşe Yarar ? | SSS | Genpower Jeneratör
Genpower Jeneratör Menü Logo
Genpower Jeneratör Mobile Hamburger Menu

GOVERNÖR NEDİR? NE İŞE YARAR?

Governör, yakıt sistemini açarak, yakıt miktarını ayarlayarak ve yakıt yolunu kapatarak, motorun sabit bir hızda dönmesini sağlayan ana elemandır. Mekanik ve elektronik tipleri mevcut olup, senkron sistemlerde, uzaktan kumanda edilebilen elektronik tipleri kullanılır.

Üzerinde bulunan bağlantı terminallerine yakıt pompası üzerinde bulunun aktuatör den gelen kablolar ve motor volan bölümünde bulunan pick-up sinyali kablosu bağlantısı yapılır .

Dizel motora çalış komutu verildiğinde governör ünitesine besleme gelir, aktuatör çıkışı volandan gelen sinyal voltajına göre aktuatör çıkışı enerjilenir ve yakıt yolu açılmış olur. Üzerinde bulunan hız ayarı, ayarlandığı şekilde frekansı sabit tutar ve motor çalıştığı sürece volandan gelen sinyali okumaya ve hız düşerse aktuatöre gönderdiği sinyal ile voltajı artırmaya devam ederek, motorun devrini sabitler.


Genpower Jeneratörde, mekanik ve elektronik tipleri mevcut olup, senkron sistemlerde, uzaktan kumanda edilebilen elektronik tipleri kullanılır.